poniedziałek, 26 stycznia 2015

Wywiad z KB na Historia.org.pl

Kochani,
miło mi zakomunikować, że na jednym z blogów, przynależących do ogólnopolskiego portalu Historia.org.pl został opublikowany wywiad z Kronikarzem brochowskim. 

sobota, 17 stycznia 2015

Mesjanizm a Brochów

Jakiś czas temu Pan Tadeusz Kobek zadał mi pytanie, czy na cmentarzu parafialnym znajduje się jeszcze grób wnuka Andrzeja Towiańskiego... Obiecałam sobie wtedy, że napiszę stosowny post i właśnie nadszedł ten czas...

wtorek, 13 stycznia 2015

OGŁOSZENIE LOKALNE!

Szanowni Mieszkańcy Ziemi Brochowskiej i innych okolicznych ziem,

uprzejmie informuję, że ze względu na finalizowanie przeze mnie  rozprawy doktorskiej Brochów - dzieje polityczne i społeczeństwo od XVI do XIX w. (planowany termin obrony jesień 2015 r.), wpisy na blogu nie będą pojawiały się tak często, jak do tej pory. Ze względu na konieczność wzmożenia prac i skupienia się nad pisaniem rozprawy doktorskiej muszę ograniczyć swoje prace nad Kronikarzem brochowskim. Nie oznacza to jednak, że w ogóle przestanie on funkcjonować. Serdecznie przepraszam i pozdrawiam.

Marta Przygoda-Stelmach
Kronikarz brochowski




środa, 7 stycznia 2015

Dar proboszcza brochowskiego ks. Jana Zielińskiego dla Archiwum Ziemi Brochowskiej

Marta Przygoda-Stelmach, założyciel i koordynator Archiwum Ziemi Brochowskiej pragnie wyrazić najszczersze podziękowanie Księdzu Prałatowi Janowi Zielińskiemu, proboszczowi brochowskiemu za przekazanie cennych fotografii, przedstawiających Bazylikę brochowską przed i po zniszczeniach I wojny światowej oraz odbudowie 1929 r.

Archiwum Ziemi Brochowskiej wzbogaciło się o cenną kolekcję 57 zdjęć (reprodukcje cyfrowe), przedstawiających kościół brochowski przed i po zniszczeniach I wojny światowej oraz odbudowie, zakończonej za ks. Czesława Oszkiela. Przekazane zdjęcia są niczym podróż w czasie, która pozwala przenieść się do czasów, które minęły bezpowrotnie. Dzięki nim można zobaczyć, jak Bazylika brochowska  wyglądała przed jedną z największych zagład w swojej historii - bestialskich zniszczeń I wojny światowej. Doświadczyć ogromu zniszczeń jednego z najcenniejszych zabytków, nie tylko na zachodnim, ale i na całym Mazowszu. Oprócz kościoła można również znaleźć fotografię, przedstawiającą ostatniego dziedzica dóbr brochowskich z rodziny Lasockich na tle zniszczonego dworu w Brochowie. 

Kościół brochowski przed zniszczeniami I wojny światowej

Część zdjęć możecie zobaczyć na stronie internetowej parafii  tutaj. Galeria zostanie już niedługo uzupełniona o do tej pory nigdzie niepublikowane fotografie. 



czwartek, 1 stycznia 2015

Rozwikłanie zagadki z września 2014 r.

Pamiętacie dar Pani Małgorzaty Gajewskiej z Janowa dla Archiwum Ziemi Brochowskiej? Dzięki Pani Annie Szafrańskiej udało się zidentyfikować wszystkie osoby ze zdjęcia zrobionego najprawdopodobniej w 1937 r. w Wilczu Tułowskim (przypominam, to tam kiedyś znajdowała się siedziba Gminy). Pani Annie służyła pomocą jej mama, Pani Izabela Szafrańska. Serdecznie pozdrawiamy. A oto i przedwojenni pracownicy Urzędu Gminy.