28 lipca w całej Europie obchodzono 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej. Ten konflikt zbrojny XX w. pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię, był pierwszym i największym konfliktem zbrojnym w Europie od czasu wojen napoleońskich.
Okrucieństwo tamtych dni nie ominęło Brochowa. Podczas I wojny światowej przez Brochów przebiegała główna linia frontu. W latach 1915-1916 przez 8 miesięcy kościół brochowski był pod ostrzałem niemieckiej artylerii i został zburzony (właściwie walki pozycyjne o Brochów podczas I wojny światowej prowadzono od XII.1914 do VII.1915 r.). Fotografie, przedstawiające stan kościoła przed i po I wojnie światowej, można zobaczyć na stronie internetowej naszej parafii w zakładce Galeria-zdjęcia historyczne (zobacz) lub na stronie głównej w Archiwalne zdjęcia (zobacz). Działania wojenne zniszczyły nie tylko kościół, ale i całą wieś, a razem z nią plebanię i kościelne budynki gospodarcze. W Kronice parafialnej odnotowano, że [...]gruzy uprzątnięto, a resztę murów zabezpieczono. Ówczesny proboszcz, ks. Poskropko, z gruzów tego kościoła wystawił nową plebanię, a obok niej murowaną kaplicę. Lecz kaplica po kilku latach zaczęła się rysować.
Dwa powyższe zdjęcia przedstawiają kościół po zniszczeniach wojennych oraz wspomnianą wyżej plebanię i kaplicę ks. Poskropko. Jeśli przyjrzymy się bliżej, to zauważymy figurę św. Rocha, o której już wcześniej pisałam na swoim blogu (zobacz). To niesamowite, jak przez niespełna sto lat zmienił się nasz krajobraz. Byłam zdumiona, kiedy zobaczyłam to zdjęcie, gdyż nie miałam pojęcia, że taka kaplica kiedykolwiek istniała. Niestety w kronice parafialnej brak informacji o dalszych jej losach - najprawdopodobniej została rozebrana, ze względu na zły stan architektoniczny.
[Opracowano na podstawie: Kronika parafialna parafii brochowskiej
1946-1974, dzięki uprzejmości ks. Jana Zielińskiego, proboszcza
brochowskiego, kopiowanie treści i zdjęć zabronione]
Właściwie walki pozycyjne o Brochów podczas I wojny światowej prowadzono w latach od XII.1914-VII.1915 r.
OdpowiedzUsuńSedrecznie dziękuje za uzupełnienie. Znalazłam zapis o 8-miesięcznym ostrzale artylerii w Kronice parafialnej. W takim razie uzupełniam wpis. Dziękuje za cenne informacje. Pozdrawiam, Marta Przygoda-Stelmach
OdpowiedzUsuńProszę bardzo.Po inne ciekawe informacje np- na temat nieistniejącego cmentarza z okresu I wojny światowej w Mistrzewicach zapraszam do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i PBnB. Ogólnie gratuluje pomysłu i realizacji Kronikarza Brochowskiego ! Pozdrawiam J.Wojewoda.
OdpowiedzUsuńA może ktoś ma informacje na temay II linii frontowej w tym rejonie?
Usuń