niedziela, 27 kwietnia 2014

Ks. Czesław Oszkiel - bohater nieznany

Kiedy używam sformułowania ,,bohater nieznany'' mam na myśli dosłownie bohatera. Księdza Czesława Oszkiela część z Was może kojarzyć m.in. z tablicy, jaka znajduje się w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie. Często wspomina również o nim ksiądz proboszcz Jan Zieliński, podkreślając jego wkład w obudowę kościoła brochowskiego po zniszczeniach I wojny światowej. Ale zacznijmy od początku.


Ksiądz Czesław Oszkiel urodził się 19 lipca 1889 r. Proboszczem w Brochowie był od 30 kwietnia 1927 r. i od razu zabrał się do pracy. Dzięki jego staraniom i wysiłkowi odbudowano kościół obronny w Brochowie, o czym świadczy dokument z 1929 r., upamiętniający to wydarzenie, a odnaleziony podczas remontu mensy w 2008 r. Na dokumencie tym widnieje również podpis Eugenii z Oszkielów Bielawskiej - siostry księdza Oszkiela. Na tym jednak nie kończyła się droga księdza Oszkiela w czynieniu dobra. W 1934 r. został przeniesiony do parafii w Tarczynie. Dał się tam poznać, jako żarliwy kapłan i świetny organizator. To dzięki niemu został wybudowany w Tarczynie Dom Parafialny, który jest obecnie siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. Podobnie, jak w Brochowie, tam również doprowadził do renowacji kościoła. W Tarczynie zastała go jednak okupacja niemiecka. Za współpracę z podziemiem niepodległościowym i pomoc najbardziej potrzebującym został aresztowany przez gestapo, brutalnie pobity, a następnie wywieziony do Grójca i tam zamordowany 18 marca 1944 r. Nie ugiął się i nie załamał do samego końca. Pomimo swojego tragicznego położenia dodawał otuchy współwięźniom. Niemcy wywieźli jego ciało i pochowali w lesie, tak aby nikt go nie odnalazł. Jednakże partyzanci odnaleźli jego bezimienny grób i pochowali w tajemnicy z należnymi honorami. Po 1945 r. zwłoki zostały przeniesione do Tarczyna, pochowane na cmentarzu, gdzie parafianie ufundowali mu pomnik, a w kościele tablicę. Jego imieniem nazwana jest również jedna z ulic w Tarczynie, przy której znajdował się założony przez niego Dom Parafialny. 

Ksiądz Oszkiel zasługuje na miano bohatera, którym jest być niezwykle trudno, szczególnie w czasie, kiedy śmierć, ból i strach towarzyszą każdego dnia. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis sprawi, że kiedy parafianie bazyliki brochowskiej będą patrzeć na tablicę o ks. Oszkielu, będą widzieli w nim nie tylko świetnego organizatora, ale również bojownika walki o wolność  i męczennika tamtych strasznych dni.
Dokument z 1929 r. o odbudowiw świątyni odnaleziony podczas remontu mensy w 2008 roku z podpisem ks. Oszkiela [źródło http://serwer1426742.home.pl/historia]

Ks. Czesław Oszkiel [źródło:http://www.tarczyn.pl/527-Ciekawiludzie.htm]



Nekrolog [źródło http://laliny.mazowsze.pl/albumy/alb_oszk-bien/slides/ks.%20Czeslaw%20Oszkiel.html]


Artykuł o ks. Oszkielu można przeczytać tutaj: http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=14&ved=0CG8QFjAN&url=http%3A%2F%2Fwww.swzygmunt.knc.pl%2FMARTYROLOGIUM%2FPOLISHRELIGIOUS%2FBIOs%2FOSZKIELczeslaw01.pdf&ei=POJcU-zGGrOg7Aai54BA&usg=AFQjCNFhplvSnVmsMPJOeqXWstXcY33uMQ&sig2=rN2sgZp2T_n-ybLMqro7kw&bvm=bv.65397613,d.ZGU

Przy opracowaniu tego postu korzystałam m.in. z tej strony:
http://www.tarczyn.pl/527-Ciekawiludzie.htm




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz